Milujeme filmy

Milujeme filmy

Záhada pohoří Tribeč, jedná se o slovenský bermudský trojúhelník?

Do českých kin v těchto týdnech dorazil slovenský film Trhlina, který byl natočen podle stejnojmenné knihy autora Jozefa Kariky. Ta se stala bestsellerem nejen v domácím prostředí, ale i u nás zaznamenala značnou oblibu. Stalo se tak převážně díky důmyslné autorově hře, kdy čtenář neví, co je ještě skutečnost a co jen výplodem autorovy fantazie.

Záhada mizení lidí

Příběh si pohrává s tajemstvím pohoří Tribeč, které je situované do pomyslného trojúhelníku, jehož vrcholy vymezují města Nitra, Zlaté Moravce a Partizánske. Už od 19. století se v místě odehrávají záhadná mizení lidí, kteří se do lesů vydali a už se nikdy neobjevili, případně se vrátili po nějaké době s nevysvětlitelnými zraněními a popáleninami. A právě příběh jednoho zachráněného, Waltera Fischera, stojí na začátku knižní i filmové Trhliny. Když totiž ve staré psychiatrické léčebně objeví hlavní hrdina příběhu Igor lékařské záznamy o Fischerově hospitalizaci, začne se o příběh zajímat víc. Do pohoří se nakonec se svou přítelkyní Miou, záhadologickým nadšencem Andrejem a skeptikem Davidem vydá, aby zkusili objasnit, co se vlastně v lesích odehrává.


Založeno na skutečnosti

Největší devízou příběhu je fakt, že si pohrává se skutečností. Při čtení knihy vás autor neustále nabádá, abyste si informace v ní ověřovali (často i přesné odkazy na články a rozhovory přikládá do poznámek pod čarou), proto je její čtení zážitkem samo o sobě. Je ale vše uvedené v příběhu pravdou nebo se jedná jen o výplod něčí představivosti? Sám autor na konci nepředkládá žádné vysvětlení, ani fakt, že se k námětu odmítá více vyjadřovat, nevnáší do příběhu žádné světlo, spíše naopak. Film, na který můžete v těchto dnech vyrazit do kin, možná odhalí něco víc.

Něco o autorovi

I přesto, že se Trhlina může tvářit jako horor, není tomu úplně tak. Pohrává si s tajemnem, ale nejedná se o žádné příšery nebo mimozemšťany. Že vlastně za plíživým strachem z neznáma nestojí nic konkrétního, dělá z knihy (i filmu) tolik působivou záležitost. Sám autor se podobnými tématy zabývá rád, kromě Trhliny má na svém kontě dvě podobné knihy.
  • Strach pojednává o tajemném mizení dětí na úpatí hory.
  • Tma zase o uvězněném muži v horské chatě, který z ní nemůže odejít.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek Další článek